Hayat | Konular | Kitaplık | İcatlar | İletişim

CERN deneyi önümüzdeki bahara kaldı

CERN deneyi önümüzdeki bahara kaldı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda meydana gelen ikinci arıza, deneylerin önümüzdeki bahara kadar ertelenmesine sebep oldu.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki 27 km’lik Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ikinci kez durduruldu. Çarpıştırıcının elektrik bağlantılarından kaynaklanan arıza, CERN’deki deneyin bütün kış süresince durdurulmasına neden oldu.


Bilim insanlarının 10 Eylül’de yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik dairesel tünelin içinde ters istikamette hareket ettirilen proton hüzmelerini ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırarak ortaya çıkacağını düşündükleri parçacıkları incelemek, madde ve kainatın başlangıç durumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak üzere başlattıkları deney, 21 Eylül tarihinde ortaya çıkan problemden sonra geçtiğimiz hafta başında ikinci kez durduruldu.

Problemin giderilmesinin tahminlerden daha uzun süreceğini belirten CERN sözcüsü James Gillies, elektrik bağlantılarından meydana gelen problemden ötürü izolasyon ve 29 mıknatısın etrafında bulunan kaplamada ortaya çıkan hasarın giderilmesinin önümüzdeki bahar aylarından daha kısa bir sürede mümkün olmadığını açıkladı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısının 10.000 elektrik bağlantısının yalnızca birinde mevcut olan hatalı bağlantı yüzünden ortaya çıkan hasarın giderilmesi için çarpıştırıcının oda sıcaklığına gelmesi gerektiğini açıklayan bilim insanları bu sürenin yaklaşık bir ay olduğunu belirttiler. Tamir ardından cihazın çalıştırılması için tekrar dondurucu soğukluğa döndürülmesi gerekiyor bu sürenin de bir ay olduğunu belirten bilim insanları, bu yüzden tamir sürecinin oldukça uzun olacağını söylediler.


Kategoriler

- bilim - teknoloji - insan - icat - uzay - dünya - güneş - fizik - bitki - bilgisayar - internet - yaratılış - bilim adamı - nasa - ay - atmosfer - su - iletişim - evren - gezegen - kanser - enerji - Işık - gen - kara delik - CERN - Yüzyılın deneyi - mucit - Nobel Fizik ödülleri - atom - beyin - deney - tarih - Ana Britannica - DNA - astronomi - oksijen - biyoloji - matematik - İcatlar - elektrik - zaman - telefon - genetik - yildiz - göz - virüs - bakteri - teori - cep telefonu

MollaCami.Com