Hayat | Konular | Kitaplık | İcatlar | İletişim

Sanal korsanların silahı yılbaşı ve kriz

Hacker’lar, tatil ve ekonomik kriz dönemlerini bile kendileri için silah haline getirebiliyor. Yayınladığımız çarpıcı rapor hesaplarınızın ne kadar da güvensiz olduğunu size gösterecek.
Yılbaşı coşkusunu, herkes gibi Hacker'lar da yaşıyor, ancak onların sevinci başka türlü. Online alışverişin arttığı bu dönemde, siber suçlular insanların hediye alma telaşlarını kendi lehlerine çeviriyor. Trend Micro'nun yaptığı araştırmaya göre, içinde bulunduğumuz alışveriş döneminde organize çetelerin kurbanlarını dolandırıp paralarını başka hesaplara aktarması ciddi bir artış gösterdi.

Peki, bu sanal dolandırıcılar insanları hangi yöntemlerle kandırıyor? İşsizliğin kol gezdiği ekonomik kriz dönemi, bu tarz kötü niyetli kişiler içinde ekmek kapısı oluyor. Hacker'lar hemen hepimizin karşılaştığı, sanal iş ilanlarıyla kendilerine kurban arıyor. Gerçeğin çok üstünde, iş imkanları ve maaş vaad eden bu ilanların içindeki linkleri tıkladığınız zaman, bilgisayarınızda sanal korsanlar için açık kapı bırakmış oluyorsunuz.

Sahte iş ilanları büyük tehlike

Özellikle son zamanlarda çok revaçta olan 'Evden Para Kazanın' içerikli ilanlar, organize suç örgütlerinin en çok kullandığı yöntemlerden biri. Üstelik bu organize suçlar o kadar gelişti ki, Hacker'lar dünya çapında, çaldıkları bilgileri satışa bile çıkartıyor.


İş ve hediye ilanları korsanların en büyük silahı

Üstelik korsanların tek hizmeti soygunculukda değil, bu kişiler müşterilerini sosyal ağlarda daha popüler göstermek için sanal takipçiler ve üyeler bile oluşturuyor. Tend Micro'nun hazırladığı rapor, bu konudaki ilginç gerçekleri ortaya çıkarttı. İşte bilgilerinizin sanal dünyadaki satış değerleri...

Kişisel bilgileri çalıp internette satıyorlar

Rusya'da kullanılan ve kişilerin pasaport bilgileri, şifreleri ve online bankacılık bilgilerinin saklı olduğu debit kartlarının 50 tanesi 120 sterlinden satılıyor.
Normal kredi kartı bilgilerinin tanesi ise kara borsada, 0.60 sterline alıcı buluyor
ABD, Avrupa ve İngiltire vatandaşlarının bankacılık işlemlerinde kullandığı, özel şifreleri de içeren, garantili kart bilgilerinin fiyatı ise 10 kart için 3 sterlin.

Hacker'dan satılık kullanıcı bilgileri

Gmail ve Hotmail gibi popüler e posta servislerinin bilgileri bu piyasada çok ilgi görüyor. 18 sterlin karşılığında, istediğiniz posta adresini satıyorlar.
Spam postaları yollamak için özel olarak yaratılan hesaplar ise 100 bin tanesi, 9 sterlin, 500 bin account 21 sterlin, 1 milyon zararlı mail ise 24 sterlin değer biçilmiş.
Twitter'da daha popüler olmak için sanal korsanlarında özel yöntemleri var. 3 sterlin karşılığında 100 takipçiniz olabiliyor.

Sanal dünyada kimi düşman ettiğinize dikkat edin

Skype hesabı ele geçirmenin bedeli ise kişinin güvenlik önemleri ve sosyal statüsüne göre, 6 ile 36 sterlin arasında değişiyor.
Ebay ve Paypal gibi para akışının bol olduğu sayfaların kullanıcı bilgileri ise 2,40-3 sterline alınabiliyor.
Şu anda milyonlarca kişinin yer aldığı online oyunlar bile korsanların satış listesinde yerini bulmuş. Hacker'lar siparişe göre 1.5 ile 4.30 sterlin karşılığında hesap bilgilerini başkasına devrediyor.
iTunes hesapları da, şarkı içeriğine göre 10 sterlin'den başlayan fiyatlarla satışa çıkartılıyor.

Cem Süer


Kategoriler

- bilim - teknoloji - insan - icat - uzay - dünya - güneş - fizik - bitki - bilgisayar - internet - yaratılış - bilim adamı - nasa - ay - atmosfer - su - iletişim - evren - gezegen - kanser - enerji - Işık - gen - kara delik - CERN - Yüzyılın deneyi - mucit - Nobel Fizik ödülleri - atom - beyin - deney - tarih - Ana Britannica - DNA - astronomi - oksijen - biyoloji - matematik - İcatlar - elektrik - zaman - telefon - genetik - yildiz - göz - virüs - bakteri - teori - cep telefonu

MollaCami.Com