Hayat | Konular | Kitaplık | İcatlar | İletişim

Yüzyılın en önemli buluşu

Londra Bilim Müzesinde yüz yılın en önemli buluşu olarak 1. Röntgen cihazı 2. Penisilin oy çokluğu ile seçildi…

Londra Bilim Müzesi ’nin kapsamlı anketinde, modern çağların en önemli bilimsel buluşu olarak ‘röntgen cihazı’ seçildi. Yaklaşık 50 bin kişinin oy kullandığı ankete göre en önemli ikinci buluş penisilin, üçüncüsü ise DNA sarmalı.

Müze yöneticileri, müzenin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla yapılan anket için orada sergilenen temsili ürün ve enstalasyonlar arasından 10 buluş seçti. Daha sonra halkoyuna sunulan listede ilk üç sırayı tıp alanında yapılan buluşlar aldı.

İlk kez insanın vücuduna cerrahi yöntemlerle girilmeden hastanın içini görmeyi sağlayan, diğer bir deyişle ‘şeffaf hasta’ dönemini başlatan röntgen makinesi, 50 bin ziyaretçi tarafından “bugünü ve yarını değiştiren en önemli bilimsel buluş” olarak seçildi. Oylamada ilk 10 şöyle sıralandı:

1. Röntgen cihazı
2. Penisilin
3. DNA çift sarmalı
4. Apollo 10 kapsül
5. V2 roket motoru
6. Stephenson roketi
7. ACE bilgisayar
8. Buhar makinesi
9. Ford Model T
10. Telgraf


Kategoriler

- bilim - teknoloji - insan - icat - uzay - dünya - güneş - fizik - bitki - bilgisayar - internet - yaratılış - bilim adamı - nasa - ay - atmosfer - su - iletişim - evren - gezegen - kanser - enerji - Işık - gen - kara delik - CERN - Yüzyılın deneyi - mucit - Nobel Fizik ödülleri - atom - beyin - deney - tarih - Ana Britannica - DNA - astronomi - oksijen - biyoloji - matematik - İcatlar - elektrik - zaman - telefon - genetik - yildiz - göz - virüs - bakteri - teori - cep telefonu

MollaCami.Com