Hayat | Konular | Kitaplık | İcatlar | İletişim

Windows 8'den en son bilgiler

Microsoft, Windows 7'nin yüksek satış rakamlarına aldırış göstermeden Windows 8 ismini alacak yeni işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Windows 8 ile ilgili son bilgiler neler, bir bakalım...

Microsoft'un 22 Ekim 2009'da piyasaya sürdüğü Windows 7 adlı işletim sistemi, raflardaki yerini aldığından beri en başarılı Windows sürümlerinden biri olarak anılıyor ve satış rakamları konusunda da oldukça başarılı bir grafik çiziyor. Firma, Windows 7'nin bu başarısına rağmen, Windows XP ile Windows Vista arasındaki seneleri bir daha bekletmeyecek.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, Microsoft, Windows 8 ile ilgili çalışmalarına son hızıyla devam ediyor. Windows 8'in resmi olarak piyasaya ne zaman sürüleceği henüz belli değilken, yeni özellikler ortaya çıkmaya başlıyor. Microsoft yetkililerinden Francisco Martin, Windows 8 ile ilgili olarak USB 3.0 teknolojisi standartlarını kullanacaklarını belirtiyor. Yani USB 3.0, Windows 8'de varsayılan olarak kullanılacak olan teknoloji olacak.

Yeni Standartlar

USB 3.0'ın yanında firma, Bluetooth 3.0'ı da Windows 8'in standart özelliklerine dahil edecek. Martin'e göre Microsoft, Windows 8 konusunda oldukça titiz davranıyor ve son teknolojileri standart olarak kullanmayı hedefliyor. Windows 8'deki odak noktaları ise performans ve işletim sistemi ile kullanıcı arasında yakınlık kurmak. Martin, Windows 8 PC'nin çok hızlı açılacağını, olası sorunlarda anında çözüm üretileceğini ve gerekirse uygulanacağını, ayrıca multimedya konusunda kullanıcıların bir merkez olarak kullanabileceğini söylüyor.

Firma ayrıca Windows 8 kurulu bilgisayarlarda, sensör kullanımını da destekleyecek. Yine Martin'e göre Windows 8 ekibi, sensör kullanımını destekleyecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji, firmanın yeni nesil oyun konsolu Kinect ile entegre olacak ve benzer teknolojiler kullanılacak. Ofis dökümanlarını ve diğer dosyaları sensörler yardımıyla açıp düzenleyebileceğiz. Şimdiden heyecan verici bir teknoloji olarak gözüküyor.

Windows 8 ve Güvenlik

Windows 8, güvenlik konusunda da üstün özelliklerle donatılmaya çalışılıyor. Martin bu konuda da bir hayli iddialı. Bitlocket teknolojilerini kullanacak olan firma, yeni şifreleme teknolojileriyle birlikte işletim sisteminin güvenliğini üst seviyelere çıkarmayı amaçlıyor. Zaten Microsoft, bu senenin başlarında, iş ilanları arasında "Bitlocker Deneyimi olan yazılımcı" gibi bir satıra yer vermişti.

Windows 8'in ne zaman piyasaya sürüleceği henüz resmi olarak açıklanmadı. Buna rağmen dedikodular, 2012 civarında yeni nesil işletim sisteminin piyasaya sürüleceğini söylüyor. Bu durumda, hem Windows 7'nin satış rakamları 2012'ye kadar çok daha yukarılarda olacağı, hem de yeni teknolojiler için yer verilecek olan standartların, kullanıcılar tarafından daha da benimseneceği düşünülüyor.


Kategoriler

- bilim - teknoloji - insan - icat - uzay - dünya - güneş - fizik - bitki - bilgisayar - internet - yaratılış - bilim adamı - nasa - ay - atmosfer - su - iletişim - evren - gezegen - kanser - enerji - Işık - gen - kara delik - CERN - Yüzyılın deneyi - mucit - Nobel Fizik ödülleri - atom - beyin - deney - tarih - Ana Britannica - DNA - astronomi - oksijen - biyoloji - matematik - İcatlar - elektrik - zaman - telefon - genetik - yildiz - göz - virüs - bakteri - teori - cep telefonu

MollaCami.Com